Nasza Mała Historia

  • DZIEŃ OTWARCIA

Akademia istnieje od Marca 2017. Jesteśmy pierwszą w Irlandii alternatywą dla weekendowych polskich szkół na Zielonej Wyspie.  Nasze zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Decyzja ta została podjęta na podstawie naszych badań, z których wynika, że wielu rodzicom weekendy nie pasują. Chcieliby wtedy spędzać czas razem z dziećmi.  Pierwsze kroki stawialiśmy w Balbriggan, gdyż brakowało tu polskiej szkoły. Planujemy także rozszerzyć działalność na różne regiony Irlandii – szczególnie tam, gdzie daleko z dojazdem do polskich placówek. Zależy nam na tym, by jak najwiecej polskich dzieci uczyło się o Polsce i po polsku.  Promujemy ideę: nauka poprzez zabawę.  Zdajemy sobie sprawe, że dla zapracowanych rodziców lokalizacja ma bardzo duże znaczenie, dlatego staramy sie być jak najbliżej miejsca waszego zamieszkania.  Zależy nam na tym, by dzieci nie tylko się uczyły, ale też integrowały i tym samym tworzyły polskie wspólnoty.  Liczba naszych polskich dzieciaków stałe rośnie. Mają przy tym ograniczoną możliwość uczenia się naszego pięknego języka… Akademia POLAK MAŁY chce wyjść na przeciw potrzebom naszych dzieci i wprowadzić je w bogaty świat polskich korzeni.

  • NASZA PASJA

W naszej Akademii pracują wyłącznie pasjonaci nauki, posiadający wyższe wykształcenie naukowe oraz doświadczenie w nauczaniu. 
* Zajęcia mamy bardzo zróżnicowane. Zawierają elementy gramatyki, ortografii, literatury, historii, geografii i przyrody. Dodatkowo wprowadzamy naukę o polskich tradycjach oraz elementy plastyki. 
* W ciagu tych dwóch, jakże cennych, godzin tygodniowo, staramy się również wplatać zabawy ruchowo-integracyjne, ponieważ rozumiemy problem nadwagi, z jakim obecnie boryka się spoleczeństwo w Irlandii. Dodatkowo zależy nam na integracji dzieci, tu także wspomniane gry i zabawy świetnie się sprawdzają. 
* Ponadto oferujemy ćwiczenia logopedyczne, które dzieci uwielbiają. Jest to dla nas niezmiernie ważne, a rodzice mogą w ten sposób uniknąć wielu problemow, związanych z wadą wymowy dziecka w przyszłości. 

  • ZALETY NAUKI W POLAKMALY.ORG

Zalet mamy wiele. Największą jest fakt, że nasze dzieci nie są do niczego zmuszane, a wiedzę przemycamy w trakcie gier i zabaw. Dzieci uczą się języka polskiego najszybciej i najskuteczniej podczas wykonywania różnych atrakcyjnych dla nich czynności: – śpiewania piosenek, – konkursów, – gier i zabaw. Działania stymulują pamięć i utrwalają struktury językowe, a przy okazji dają poczucie przynależności do grupy rówieśników w sposób totalnie naturalny. 
Partnerami do zainicjowanych przez nauczyciela zabaw w języku polskim są koleżanki i koledzy, co stwarza naturalny kontekst do porozumiewania się w języku ojczystym. Dzieci lubią wspólne działania, jak np. wspólne gry planszowe (nasze utrwalają przy okazji polskie słownictwo). Podobna gra w wydaniu “dorosły + 1 dziecko” może się okazać mało stymulująca. Na tej samej zasadzie trudno wyobrazić sobie zorganizowanie przedstawienia teatralnego z jednym tylko dzieckiem. Stawiamy więc na grupy i wrodzonego ducha rywalizacji, co pomaga osiągać lepsze wyniki w posługiwaniu się ojczystą mową 😉 
Podsumowując: dzieci ucząc sie w grupie, przyswajają język ojczysty poprzez interakcje z rówieśnikami o tej samej tożsamości kulturowej. Podczas zajęć uczą się również współpracy, pozytywnych zachowań społecznych, tolerancji i cierpliwości. 

  • 41 – TO DZIŚ GRUPA NASZYCH PUPILI

* Liczba naszych uczniów stopniowo wzrasta. Zainteresowanie Akademią POLAK MAŁY jest coraz większe. Rodzice przekonują się do nas i do tego co robimy. 
* Nasze zajęcia zostały stworzone głównie z myślą o dzieciach z polskimi korzeniami, które na codzień żyją i uczą się w Irlandii, nie mając styczności z podstawową wiedzą o Polsce.
* Szkoła została założona, by móc pielęgnować polskość w naszych latoroślach, podtrzymywać tradycje narodowe i poszerzać dziecięce horyzonty. 
* Chcemy nauczać o naszej ojczyźnie i w języku polskim, który – mówimy to z bólem serca – jest szybko wypierany przez język angielski. 
* Każda lekcja zawiera przedmioty/tematykę, których polskie dzieci nie uczą się w irlandzkich szkołach, do których uczęszczają na co dzień. Chcemy by nasi milusińscy mieli co najmniej fundamentalną wiedzę dotyczącą polskiej historii, geografii czy biologii, dzięki czemu możemy obserwować znaczny rozwój świadomości narodowej. Każdego tygodnia czytamy polską literaturę i piszemy po polsku, poznajemy polskie litery/znaki oraz polskie zwyczaje. 
* Dodatkowo zależy nam na integracji dzieci i ich aktywności fizycznej, dlatego częścią programu są zabawy ruchowo-integracyjne, które wymuszają ćwiczenie sprawności. To sprawia, że dzieci nie tylko lepiej się poznają, ale też lepiej się uczą i zapamiętują. 

  • COTYGODNIOWE ZAJĘCIA DLA NASZYCH POCIECH

Naszym zadaniem jest motywowanie dzieci, by zawsze chciały uczyć się o kraju, którego są częścią, tak by w przyszłości nie musiały uczyć się języka polskiego, jako języka obcego. Smutną prawdą jest, że każdy język nieużywany lub rzadko używany zanika szybciej, niż mogłoby się nam wydawać. Ma to swoje konsekwencje m.in. w budowaniu więzi z babciami i dziadkami, którzy mieszkają w Polsce. Tymczasem dzieci w szkole POLAK MAŁY tworzą małe więzi narodowe, dzięki identyfikowaniu się z tradycją swych przodków. Stają się świadome swojego pochodzenia i utożsamiają się z polskim narodem. Robimy wszystko, by mali patrioci nigdy nie zapomnieli skąd pochodzą. Poznawanie polskiej kultury i tradycji w gronie rówieśników jest ciekawą przygodą, która na pewno będzie procentować w przyszłości. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę w gronie kolegów i koleżanek, których łączy nie tylko język. Tworzą się przyjaźnie, które niejednokrotnie trwają całe życie. Szalenie miło jest to obserwować. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na ZAJĘCIA w Akademii POLAK MAŁY!

ZAPISZ SWOJEGO PUPILA JUZ DZIŚ!

CO MOWIĄ SZCZĘŚLIWI RODZICE

“Polecam wszystkim bardzo fajne zajęcia dla dzieci, mój syn jest bardzo zadowolony i z chęcią czeka na kolejny piątek ;), miła i przyjazna atmosfera, panie mają świetny kontakt z dziećmi;)”

MARTA BRZEZINSKA

“Moje dzieci czują się w Akademii Polak Mały komfortowo, a dwugodzinne zajęcia które odbywają się raz w tygodniu są świetną alternatywą dla tradycyjnych weekendowych Polskich Szkół. Pięć dni nauki to według mnie wystarczajaco. “

MARZENKA MIRKUS
0
NASI MILUSINSCY
0
NASZA KADRA
0
SPEDZONE RAZEM GODZINY
0
SZCZESLIWI RADZICE

NASI PARTNERZY

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD ROZMOWY ZATEM: LET’S TALK!

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, proszę piszcie śmiało. Chętnie odpowiemy na wszystkie wasze wiadomości!